Дезінформація, націлена на Україну, як і в 2014 році, передувала і супроводжувала недавнє нарощування Росією збройних сил уздовж українських кордонів. Про це повідомляється у звіті EUvsDisinfo, який веде оперативна група зі стратегічних комунікацій зовнішньополітичної служби ЄС. Сайт займається спростуванням кремлівської пропаганди.
Відзначається, що ця ситуація ще раз підкреслила “традиційний” фокус прокремлівських ЗМІ на Україні: з більш ніж 11 000 прикладів прокремлівської дезінформації, зібраних в базі даних EUvsDisinfo, понад 4100 націлені на Україну.
“У міру того як російська військова техніка і війська наближалися до України, прокремлівські ЗМІ посилювали дезинформаційні атаки, представляючи Україну як безжального агресора (який атакує свою територію!), так і нещасної маріонетки США, зображуючи Україну націоналістичною до масштабів неминучого геноциду росіян на Донбасі, і заявляючи, що Україна навіть не є державою. Для деяких людей наявність двох переконань, що суперечать одна одній, може бути ознакою когнітивного дисонансу. Однак для прокремлівських ЗМІ це всього лише питання доставки індивідуальних повідомлень своєї цільової аудиторії”, — наголошується у звіті.
Цього тижня прокремлівські ЗМІ знову написали, що Україна порушила Мінські угоди, як у попередні роки. Дезінформація стверджує, що США підштовхують Україну до конфронтації з Росією, і цього тижня “громадянська війна” отримала нові візуальні ефекти, але вони йшли добре усталеною схемою.
“Неначе спираючись на “передовий досвід”, прокремлівські ЗМІ також передавали вельми емоційні повідомлення про маленького хлопчика, імовірно вбитого безпілотником української армії на Донбасі. Звинувачення (які були спростовані незалежними російськими і українськими фахівцями з перевірки фактів) були поширені в російських державних ЗМІ і були використані спікером російської Думи, щоб вимагати обговорення виключення України з Ради Європи”, — відзначили експерти.
Такий підхід схожий на сумнозвісну історію про “розп’ятого хлопчика”, яку прокремлівські ЗМІ поширили ще у 2014 році, щоб розпалити ненависть до українців серед внутрішньої російської аудиторії і виправдати свою збройну агресію проти України.
Нагадаємо, 30 березня головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив, що Росія стягує війська до кордону України, зокрема, з боку тимчасово окупованого Криму. 5 квітня Росія розпочала контрольну перевірку боєготовності своїх військ.
Президент Володимир Зеленський вважає це радше «грою м’язами», ніж реальною загрозою, однак українська армія залишається готовою до будь-яких провокацій, наголосив він. Напередодні у південних регіонах України оголосили збори територіальної оборони для посилення і захисту держкордону.
США й інші партнери України дотримуються іншої точки зору. Свою занепокоєність висловив Пентагон, а Європейське командування збройних сил США привело війська в повну бойову готовність найвищого рівня. Партія правлячого блоку ХДС/ХСС у німецькому Бундестазі засудила дії РФ, назвавши «вкрай небезпечними». Свою підтримку Україні висловили Канада, Велика Британія та НАТО.
Українські та закордонні експерти вважають відкриту агресію РФ малоймовірною. На їхню думку, своїми діями Кремль «дражнить» Захід і мститься за слова президента США на адресу Путіна, відволікає увагу росіян від внутрішніх проблем, чинить психологічний тиск на Україну і посилає сигнал підтримки окупаційним військам у Донбасі. Однак поки точні наміри Владіміра Путіна незрозумілі, розслаблятися зарано, вважають аналітики.
Перед цим бойовики російсько-окупаційних формувань обстріляли з мінометів окуповані селища Оленівка та Новомихайлівка, щоб звинуватити в цьому Збройні сили України. А пропагандисти “ДНР” підготували чергову порцію фейковий новин про “звірства українських карателів”.