На цьому наполягають учасники засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Про це повідомили в Рівненській обласній раді.
Зустріч, присвячена питанням, які збурили українське суспільство, відбулася у Вараші.
Своїм баченням поділилися представники Мінсоцполітики, Міністерства фінансів, Пенсійного фонду, Державної міграційної служби, Міністерства внутрішніх справ, Уповноважений ВРУ з прав людини, народні депутати, а також голови територіальних громад з Рівненської та інших областей.
Обговорили таке:
- якою має бути процедура підтвердження статусу особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи,
- посилення соціального захисту відповідних категорій населення,
- проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів і територій.
Одне з найгостріших питань, що зачіпає 1,5 млн українців, – як правильно провести ідентифікацію осіб, які проживають на територіях, що зазнали радіаційного забруднення, щоб підтвердити їхній статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Це питання зачіпає жителів шести областей України: Житомирської, Київської, Рівненської, Чернігівської, Сумської, а також Волинської.
Про масштаб питання саме для Рівненщини говорять цифри: на початок 2025 року в області зареєстровано 2996 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, 279 877 осіб мають статус потерпілих.
Як зауважив голова Рівненської обласної ради Андрій Карауш, з 2003 року і дотепер Рівненська обласна рада направила до керівництва держави 13 звернень, які стосуються питань посилення соціального захисту таких громадян:
в частині забезпечення житлом, бланками посвідчень, які підтверджують статус постраждалого, безкоштовним харчуванням учнів шкіл, розташованих на забруднених територіях, порядку виплати пенсій та доплат ліквідаторам та громадянам, які постраждали від аварії на ЧАЕС тощо.
Останнє звернення РОР було проголосовано не сесії 28 березня цього року. І проблеми, які в ньому порушили, якраз і стосувалися тих питань, котрі стали предметом обговорення Тимчасової спеціальної комісії ВРУ.
Її учасники резюмували: щоб провести коректну верифікацію (ідентифікацію) громадян, що постраждали від аварії на ЧАЕС, необхідна повна взаємодія різних відомств для обміну даними – Пенсійного фонду, Державної міграційної служби, МВС. І ці процеси необхідно максимально цифровізувати, але перед тим привівши реєстри у відповідність.
У той же час, держава має виявити тих, хто вирішив на цих питаннях зловживати. А такі факти теж є, вважають у Міністерстві соціальної політики України. І наводять дані: з 2020 року і по перший квартал 2025-го спеціальні комісії підтвердили чорнобильський статус по 125 тисячам осіб, серед яких майже 20 тисяч осіб отримали статус ліквідатора вперше і майже 69 тисяч осіб-дорослих додалися до переліку постраждалих.
Усе має відбуватися прозоро і справедливо, щоб реальні ліквідатори й ті, хто постраждав, не повинні були знову доводити свою “справжність”, – наголосили учасники засідання.
Ще один важливий момент, на якому наполягають учасники засідання ТСК, – поки держава буде проводити дозиметричну паспортизацію населених пунктів, всі чорнобильські пільги і доплати мають бути збережені. Зокрема, і безкоштовне харчування школярів на забруднених територіях. Єдине, що може змінитися, – і над цим вже працюють Мінсоцполітики і Міністерство освіти та науки, – щоб норми харчування відповідали сучасним вимогам. Адже вони не змінювалися ще з 1993 року.
В ТСК також переконані, що проводити дозиметричну паспортизацію необхідно в усіх 927 населених пунктах України (на Рівненщині таких – 270), а рішення щодо встановлення чи перегляду зон радіоактивного забруднення приймати лише після завершення дії воєнного стану.
Також Мінсоцполітики спільно з Офісом Омбудсмана відстоюватимуть позицію, щоб всі пільги та доплати чорнобильцям були зафіксовані не в Законі “Про бюджет України”, а регулювалися окремим законодавством.
Крім того, факт проживання на відповідних територіях має бути додатковим фактором, який дозволить громадянам проходити додатковий скринінг стану здоров’я за рахунок НСЗУ. І над цим також працюють в Мінсоц та Міністерстві охорони здоров’я України.
Зі свого боку ТСК планує провести окреме засідання з МОЗ щодо цих питань.
За підсумками засідання Тимчасова спеціальна комісія ВРУ підготувала Звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра України.