Чи готується у Білорусі Олександр Лукашенко до транзиту влади, чи навпаки планує довічну владу для себе — про конституційний референдум у лютому у Білорусі та проєкт змін до білоруської Конституції?
Про конституційний референдум у Білорусі
Попри те, що існують думки, нібито в такий спосіб Лукашенко прагне обманути Путіна, вони є далекими від реальності, сказав експерт.
“Оскільки Лукашенко є абсолютно залежним від Кремля, і не лише в питаннях фінансової підтримки. Ціни, за якими РФ продає Білорусі газ та нафту, дуже різняться від тих, що є на ринку. Лукашенко давно “ліг” під Кремль”, — зазначив Семенюк.
Тому ці пропозиції про внесення змін до Конституції, за його словами, є способом показати, що Лукашенко дотримується свого слова. Адже раніше, у пік кризи, він анонсував внесення змін до Конституції.
”Але це лише проєкт змін до Конституції Білорусі, а не сама Конституція. За неї ще мають голосувати”, — розповів Тарас Семенюк.
За словами аналітика, в цьому проєкті Лукашенко пропонує відмовитися від без’ядерного статусу Білорусі. Це не означає, що країна почне виробляти власну ядерну зброю.
“Ні, їй цього не дозволять. Зате вона може розмістити російські ядерні ракети чи боєголовки на своїй території. Уже будуються військові бази в Білорусі поблизу українських кордонів, зокрема і для сухопутних військ”, — сказав аналітик.
Також, за його словами, йдеться про позбавлення позаблокового статусу Білорусі, що може бути ще одним кроком у напрямку Росії.
“Олександр Лукашенко розуміє, що його виживання цілковито залежить від Кремля, тому він робитиме все для того, щоби зблизитися з Кремлем. У такий спосіб Україна опиняється у кільцевій облозі: практично незахищений кордон зі сторони Білорусі, східний кордон зі сторони РФ, Молдова на Придністров’ї та Крим, про який не слід забувати”, — сказав експерт.Це максимально зручні умови для ескалації конфлікту.
Про Всебілоруські народні збори
“Раніше декларативний, зараз цей орган є фактично калькуванням радянської моделі правління, яка є покликаною увіковічити правління Лукашенка на чолі Білорусі”, — сказав експерт.
За його словами, це спроба знайти формальний та легальний привід увіковічнити себе на посаді президента. Лукашенко не уявляє собі іншої реальності, крім тієї, де він обіймає посаду Президента, сказав аналітик.
“Залежність від влади є дуже коштовною річчю для здоров’я. У Бельгії є навіть клініка, яка лікує людей, залежних від влади”, — розповів Семенюк.
Про Лукашенка-корупціонера
(Міжнародна організація Центр дослідження корупції та організованої злочинності з-поміж 1 166 претендентів обрала саме Олександра Лукашенка та нагородила його званням “корупціонер року 2021”, — ред.)
“Основні грошові потоки йдуть до кишень самої влади та найближчого оточення — державного апарату, бізнесменів, які обслуговують владу. Це вони передусім збагачуються. А всі решта — виживають”, — підсумував журналіст-міжнародник.
За словами Семенюка, образ Лукашенка-господарника є всього лише публічним, штучно сформованим медійним образом. Саме тому раніше в Україні найбільш популярним президентом іншої держави був саме Олександр Лукашенко, який міг усім показати “кузькіну мать”. Такий образ — сварити когось публічно, показово встановлювати справедливість, насправді є менеджментом емоцій. Так формується рейтинг, пояснив експерт.
“На жаль, зараз у Білорусі немає сили, яка була б здатною у правовий чи еволюційний спосіб змістити Лукашенка з посади президента. Він максимально укріпив та зміцнив свою владу”, — сказав Семенюк. Усіх найбільш впливових опозиціонерів, пояснив він, вдалося відсторонити і ув’язнити.
“Вони отримали тюремні ув’язнення. Це було зроблено, щоби залякати інших та показати, що в Білорусі керує лише Лукашенко”, — додав експерт.
Джерело: Суспільне.Новини