• Пт. Лис 22nd, 2024

AllNewsRivne

Всі новини Рівного

Науковці, священнослужителі та краєзнавці Рівненщини згадують Івана Огієнкa

Січ 18, 2022

«Іван Огієнко – національна гордість, честь і слава України». Захід присвячений 140 – річчю від дня народження, політичного, громадського, церковного діяча, видатного науковця та мовознавця. 

Літературно-музичний захід освітньо – патріотичної тематики для виховання патріотизму у молоді, популяризація творчості видатних особистостей України та заохочення молоді до читання відбудеться

20 січня 2022 року о 14.00  «Світлиця »(4-й поверх)

 Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки,

вул.Короленка, 6

Захід організовано у партнерстві з міським об’єднанням товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка.

В заході візьмуть участь науковці, священнослужителі, краєзнавці, які поділяться інформацією про унікальні сторінки життя та творчості Івана Огієка, що супроводжуються відеоматеріалами, історичними документам, а також демонстрацією книг з приватної колекції Сидора Кравця виданих у Вінніпезі.

На захід запрошені:

Віталій Юрійович Лотоцький – Ректор РДС, протоієрей;

Ігор Марчук – завідувач відділу «Інститут дослідів Волині» Рівненського обласного краєзнавчого музею;

Лілія Овдійчук – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методик викладання  Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. акад. Г. Дем’янчука.

Іван Іванович Огієнко народився 15 січня 1882 р. в м. Брусилові (нині Коростишівського району Житомирської області) у селянській родині. Працював у Київському комерційному інституті. З 1915 р. – приват-доцент на кафедрі мови і літератури Київського університету. Належав до Української партії соціалістів-федералістів. Він – засновник Київського народного (згодом державного) університету, а також Українського університету у Кам’янці-Подільському (був його першим ректором). У 1918-1921 pp. брав активну участь у створенні Української автокефальної православної церкви. У першому уряді УНР обіймав посаду міністра освіти, а згодом міністра віросповідань. Наприкінці 1920 р. був змушений емігрувати спочатку до Польщі, а потім до Чехословаччини, Австрії, Швейцарії. Перу І. Огієнка – видатного вченого-мовознавця, філолога, перекладача та історика – належить понад 300 творів. Він переклав 44 назви релігійної літератури. Його переклад Біблії українською мовою Британське біблійне товариство визнало одним із кращих у світовій історії. Досліджував проблеми кирилічної палеографії, історії старослов’янської та української мов, українського правопису. Помер 29 березня 1972 р. у Вінніпезі (Канада). Його ім’ям названо вулиці у Брусилові, Житомирі, Кам’янці-Подільському та Львові.

Сидор Кравець – український видавець і поліграфіст. Навчався у ремісничій школі в містечку Вишнівець. Друкувався у журналі “Каменярі” Львів. 1938 року емігрував до Аргентини. Після Другої світової війни видавав у Буенос-Айресі Аргентина часопис “Наш клич”. Наприкінці 1950-х років емігрував до США, створив у Нью-Йорку видавництво “Наша батьківщина”, яке, крім творів українських письменників, видавало однойменний часопис.

Помер у Нью-Йорку. Поховано на українському православному цвинтарі в Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі.

Джерело: 7dniv.rv.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *